Vitamin Takviyeleri Ne Zaman Kullanılmalı (2)

Balık seven kişiler düzenli olarak balık tüketir ve omega yağlarından bol miktarda vücuduna alır. Omega-3 yağlarından faydalanma yönündeki beklentiniz kalbinizi http://oceanplusfaydalari8ar.crimetalk.net/erkekler-icin-en-iyi-besin-takviyeleri-3 korumak (damarları daha sağlıklı tutmak, kanı inceltmek, ritim bozukluğunu engellemek, trigliserid seviyelerini azaltmak) ve damarlarınıza destek olmak gibi bir gerekçelerse o zaman içeriğinde EPA miktarı fazla bir omega-3 desteği seçmeniz lazım. Bu noktada bedenimize destek vermesi açısından doğal bitkisel gıda takviyeleri karımıza çıkmakta. Günlük ihtiyacınızı ve beslenme düzeninizi göz önünde tutarak oluşturacağınız gıda takviyesi programı ile günlük ihtiyacınız olan vitamin ve mineral tüketmemelisiniz. Bir araştırmada halisünasyon gören şizofreni hastalarına altı ay boyunca günlük doz olarak 2 gr EPA verilmiş ve belirtilerde %85 düzeyinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Günlük tüketim 3 gram/gün aşmaması gerekir. Avustralyada yapılan bir araştırmada zayıflama egzersizleri ile birlikte balık yağı tüketenlerde metabolizma hızının arttığı ve vücudun kas kitlesinde artış olduğu ortaya çıkmıştır. Yıllardır Omega 3 bakımından zengin olduğu kabul edilen balığın, kalbi koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Doğumundan itibaren doktor kontrolünde verilen ve ileriki yıllarda astım riski bulunan 600 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre Omega yağ asitleri astım riskini %50-60 arasında düşürmektedir.

Son yıllarda faydaları ile dikkat çeken balık yağı balık yiyerek tüketilebildiği gibi, kapsül şeklinde veya sıvı olarak da tüketilebilir. Gebeliğin son üç ayı ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ay emziren annelerin kullanması önerilmektedir. Omega 3 yağ asitlerinden zengin besin kaynakları; balık (uskumru, somon, ringa balığı ve sardalya), ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler (keten tohumu, semizotu, brokoli…) dir. Omega-3 yağ asitleri kanın akışkanlığını arttırdığından vücut dokularına ve hücrelerine giden oksijen miktarının da yükselmesini sağlarlar. Kanın akışkanlığını sağlayarak, kalp tarafından kolayca pompalanmasına yardımcı oluyor. Omega-3 tüketenlerde koroner kalp hastalığına bağlı ölümler daha düşük bulunmuştur. Gebelikte Omega-3 kullanımının özellikle geç gebelikte ortaya çıkan düşük riskini azalttığını ve bebeğin tutunmasını artırdığını söyleyen Jinekolog Doç. Keten tohumu özellikle öğütüldükten sonra saklanması güçtür, besin değeri azalmaktadır. 'irilmiş somonu ekleyin. Baharatlar ve zeytinyağı eklendikten sonra servis edebilirsiniz. Besin uzmanlarının Omega 3 ihtiyacınızı balıktan karşılamanıza nazaran balık yağı takviyesi almanızı önermelerinin bir nedeni balıkta bulunan yüksek düzeyde civa ve diğer tehlikeli kimyasallardır.

Kolestrol; Omega 3 kolestrolü düşüren en etkili besin olarak bilinir. Omega 3 vücuttaki trigliserit denilen yağ moleküllerinin de yıkımına yardım ettiği için kolestrolü düşürmede doğrudan etkilidir. Her hücrenin hücre zarı temel olarak yağ asitleri ile çevrilidir. Hücre mebranı sabitler: Hücre memranların iyi çalışması omega-3 ve omega-6 ile olur. Bu durum, ideal şartlar olan omega-3 ve omega-6 maddelerinin vücutta eşit derecede bulunması durumunu çoğu zaman omega-6’ların yönünde dengesiz hale getirmektedir. Erkekler için en ideal doz:Günde 2 g. Belirli bir antrenman programı dâhilinde yoğun bir antrenman gerçekleştirmek ve kasları düzenli olarak çalıştırmak kararlı ve motive olmuş bir vücut geliştirici için herhangi bir sorun teşkil etmez fakat kasların yenilenmesi başka bir konudur. Fakat şimdiye kadar omega-3 takviyesi yapılan kişilerde yüksek doz bile alsalar, hatta başka antikoagülanları kullansalar bile ciddi bir kanama bildirilmemiştir. 'ı daha duyarlı oldukları Yine, çocuğunuzun beslenme için ek eklemeden önce bir sağlık profesyoneli ile görüşün. Tiroid nasıl etki ek olarak, iyot sağlık diğer yönden önemli bir rol oynar.

Böylece vücut katabolik bir durum içine girerken kaslar kendini parçalamaya başlayabilir. Genel vücut kompozisyonunun artırılmasına yardımcı olur ve egzersiz sırasında kasların daha fazla enerji harcamasını sağlar. Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Ama bu asit bütün stres komalarının hammaddesi. Pek çok formu bulunan bu yağ asitlerinin anahtar görev yapanları EPA (Eicosapantaenoik asit) ve DHA’ dır (Docosahexaenoik asit). Pek çok iyi marka mevcut olsa da, benim önerdiğim iki marka Carlson’s veya Nordic Naturals’dır. Kalsiyum suplemanları 500 mg ve altındaki dozlarda, be­sinlerle birlikte tüketildiğinde en iyi şekilde emilir. Bunun yanında gözün retina hücrelerinde de DHA aynı şekilde etkindir. Haliyle bu denli büyüyen sektör gerçekten faydalı olan hapların yanında ucuza mal edilmiş ve gerekli özellikleri barındırmayan çokça ürünün de piyasaya sürülmesine yol açtı. Bu hızlı büyüme ergenlerin enerji ve besin öğelerine olan gereksinimlerini arttırmaktadır. Eczaneden temin edebileceğiniz ilaçların dışında kalan gıda takviyeleri yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca göre kullanılabilir ve "normal" beslenme ile karşılanamayan besin öğelerini tamamlamak maksadı ile alınır. Benzer Konular: Gıda boyalarının üretimi ve sağlığa zararları nasıldır?
Posted in